Náhrobky z umělého kamene

Jakou výhodu přináší umělý náhrobní kámen oproti kamenu z přírodní horniny? Jednoznačně cenu. Finanční úspora za celý náhrobek může činit dokonce až 60 procent, a to při zachování kvality, perfektního vzhledu a životnosti!

Teraco

Nejpoužívanějším náhrobním kamenem v České republice není překvapivě žula nebo mramor, ale teraco. Ač to na první pohled možná nevypadá, nejde o rostlý kámen, ale o betonovou směs cementu a kamenné drti následně vybroušenou tak, aby přírodní kámen imitovala. Spousta těchto náhrobních kamenů byla vyrobena po druhé světové válce a jsou stále netknuté (záleží samozřejmě na preciznosti daného kameníka).

Oproti dřívějšku se dnes již používá skelné vlákno, které zabraňuje popraskání betonu v celé ploše, různé impregnace, barviva a pigmenty umožňující napodobovat strukturu skutečných hornin, nebo pucolánový popel, s nímž se stavělo již 1000 let před našim letopočtem, a některé stavby jsou stále dochovány, jako monolitická betonová kopule na Pantheonu v Římě.

Beton – fascinující stavební materiál

Beton je bezesporu jedním z nejdůležitějších a nejvíce fascinujících stavebních materiálů, jaké kdy byly objeveny. Nalezneme ho prakticky všude kolem nás v podobě základů domů, monolitických betonových skeletů staveb, mostů, tunelů, jako dlažbu apod. Jeho výhodou je pevnost, mechanická odolnost a dlouhodobá životnost.

Vývoj se samozřejmě nezastavil u “obyčejného” betonu, je mnoho postupů výroby a existuje mnoho různých příměsí a aditiv, které dále zlepšují jeho vlastnosti pro konkrétní účel – s betonem se dnes dají dělat divy a výsledek je prakticky k nerozeznání od skutečného kamene, a dokonce ho i předčí. Přečtěte si prosím více v odkaze
https://cs.wikipedia.org/wiki/Beton

Jak se chovat k náhrobkům

Náhrobní kameny si sami vyrábíme – máme tak naprostou kontrolu nad celým postupem, od výběru surovin přes samotný proces výroby až po finální úpravy. Každá naše deska je ručně dělaná a tím i unikátní z hlediska tvaru, barevného odstínu a struktury povrchu. Na povrchu jsou naneseny barvy a ochranná impregnace. Je možné, že tyto impregnace a barvy nebudou vždy úplně všude, avšak to nic nemění na stálosti dané betonové desky, ba naopak to podtrhuje vzor daného kamene, který i ve skutečnosti má nespočet různých vzorů. Používáme vysoce kvalitní beton, specifické postupy při jeho výrobě, speciální zahraniční přísady, aby odolával povětrnostním podmínkám.

Mějte prosím na paměti, že po náhrobních deskách se nechodí, aby pod tíhou daného člověka nedošlo k poškození. Desky je možné očistit ve vodě namočeným hadrem, nikoliv však koštětem nebo chemickými čisticími prostředky, to se poté ochranná pryskyřice poškodí a již neplní svůj účel.

Přes zimu také nedoporučujeme zanechávat předměty na krycí desce, nebo je odstraňovat zmrzlé násilím, aby nedošlo rovněž k poškození ochranné impregnace.

 

Více než 60 let staré náhrobní kameny: